Kuna ako škodca – čo sa s tým dá robiť?

Kuna ako škodca – čo sa s tým dá robiť?

by spravca

Kuny sú žltohrdlé stredne veľké mäsožravce a zároveň nebojácne zvieratá, ktoré majú málo prirodzených predátorov kvôli ich mohutnej stavbe tela, obratnej povahe a silne zapáchajúcej tekutine, ktorú využívajú predovšetkým ako obranný mechanizmus. Žijú v miernych a tropických lesoch a živia sa najmä malými cicavcami, vtákmi a hmyzom, no taktiež aj ovocím, bobuľami, zdochlinami či vtáčími vajcami.

Aj keď zvyčajne na svoju obživu uprednostňujú práve malé hlodavce ako sú myši a potkany, nie je žiadnym tajomstvom, že zabíjajú aj mačky či sliepky. Vo všeobecnosti možno povedať, že kuny patria medzi škodcov, keďže sú schopné usídliť sa v ľudskom príbytku či pod kapotou auta. Ako sa ich dá bezpečne a šetrne zbaviť?

Zaujímavosti o kunách, ktoré by ste mali vedieť aj vy

  • Napriek tomu, že kuny sú skvelí horolezci, majú tendenciu nájsť väčšinu potravy na zemi, pričom lovia zväčša v noci a za súmraku.
  • Radi odpočívajú a rozmnožujú sa nad zemou, a tak si svoje brlohy vytvárajú v prirodzených dutinách stromov, vďaka čomu je prastarý les ideálnym biotopom.
  • Sú tiež plaché a väčšinou nočné živočíchy, hoci v lete vychádzajú von aj cez deň, v zime sa neuložia na zimný spánok a menej sa odvážia pohybovať vonku.

Ako sa zbaviť kuny, ktorá sa nachádza priamo v dome?

Zima je pre kuny krutým obdobím, keďže je pre ne náročné udržať sa v teple. Aby nezamrzli, kopú pod snehom tunely ku koreňom stromov a zohrievajú sa. Avšak kuna je schopná usídliť sa aj v dome, a to priamo pod strechou či na povale. Odpudzovače na kuny fungujú pomocou ultrazvukových signálov, ktorých zvuk je pre kuny veľmi nepríjemný, a teda chránený priestor opúšťajú. Medzi obľúbené plašiče kún patria i pachové ohradníky a spreje na kuny, ktoré vylučujú silnú arómu, ktorá je schopná odpudiť nielen kuny, ale aj hraboše, myši či iné drobné hlodavce, a to z interiéru aj exteriéru.

 

You may also like