Ako vplývajú teploty na letné a zimné pneumatiky

Ako vplývajú teploty na letné a zimné pneumatiky

by spravca

S každou zmenou sezóny prichádzajú rôzne klimatické podmienky, ktoré môžu výrazne ovplyvniť bezpečnosť a výkon vozidla. Jedným z kľúčových faktorov, ktorý by ste mali pred jazdou zohľadniť, je voľba správnych pneumatík. Teplota okolia hrá pri rozhodovaní  o type pneumatík dôležitú úlohu, a to najmä pri porovnávaní letných a zimných pneumatík.

Letné pneumatiky a optimálne teplotné podmienky

Letné pneumatiky sú navrhnuté pre použitie za teplých a suchých podmienok. Zmes gumy týchto pneumatík je optimalizovaná pre teploty nad 7 °C, kedy dosahujú najlepší výkon. Pri vyšších teplotách letná pneumatika poskytuje vynikajúcu priľnavosť, krátku brzdnú dráhu a zabezpečuje stabilné riadenie vozidla. Avšak pri nízkych teplotách môže gumová zmes stvrdnúť, čo vedie k zníženej elasticite a horšiemu výkonu i priľnavosti na vozovku. Radšej kúpte lacné pneumatiky, ale nepoužívajte letné v zime.

Zimné pneumatiky a ich efektívnosť pri nízkych teplotách

Zimné pneumatiky sú navrhnuté s ohľadom na nízke teploty a zlepšenú priľnavosť na snehu, ľade a mokrej ceste. Ich špeciálna gumová zmes je pružnejšia pri nízkych teplotách, čo zabezpečuje lepšiu adhéziu na zľadovatenom povrchu. Lamely na povrchu pneumatík zvyšujú priľnavosť i na snehu, umožňujú bezpečnejšie riadenie v zimných podmienkach.

Vplyv teploty na výkon pneumatík

Teplota má výrazný vplyv na výkon oboch typov pneumatík. Pri teplotách nad 7 °C letné pneumatiky poskytujú optimálnu adhéziu a krátku brzdnú dráhu. Naopak pri nízkych teplotách letné pneumatiky nepoužívajte, pretože môže dôjsť k stratám priľnavosti a zvýšeniu rizika nehody.

Zimné pneumatiky sú vhodné pre teploty nižšie ako 7 °C. V mrazoch sú dostatočne priľnavé a bránia šmyku. Pri vyšších teplotách však môže dochádzať k rýchlejšiemu opotrebovávaniu zimných pneumatík a tiež k predĺženiu brzdnej dráhy.

Letné a zimné pneumatiky – rady a tipy

Vždy prispôsobte pneumatiky sezónam. V lete využívajte letné pneumatiky, v zime prejdite na zimné pneumatiky. Tým zabezpečíte optimálny výkon a bezpečnosť jazdy pre danú sezónu. Udržiavajte správny tlak v pneumatikách. Príliš vysoký alebo nízky tlak v pneumatikách môže viesť k nebezpečným situáciám a zvýšenej spotrebe paliva. Pravidelne kontrolujte dezén pneumatík, pretože dostatočný dezén je dôležitý pre priľnavosť a bezpečnosť na ceste. Pri výbere nových pneumatík siahnite po overených a renomovaných značkách, ktoré sú známe pre svoju kvalitu a výkon. Čítajte označenie pneumatík a vyberte si pneumatiky s najlepším hodnotením.

Správny výber pneumatík v závislosti od sezóny je základom pre bezpečnú a plynulú jazdu. Sledujte teploty, prispôsobte pneumatiky daným podmienkam a udržujte ich v optimálnom stave pre dlhú životnosť i bezpečnú jazdu.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

You may also like