Jarné mrazy nielen škodia, ale tiež pomáhajú

Jarné mrazy nielen škodia, ale tiež pomáhajú

by spravca

Jarné mrazy dokážu prísť veľmi nečakane. Niekoľko dní nás počasie chlácholí vysokými dennými i nočnými teplotami. Zrazu z ničoho nič jar ustúpi na pár dní zime a začne mrznúť. Bežní ľudia si pri tomto jave zanadávajú, vytiahnu zo skrine zimnú bundu a nejako prežijú. Úplne odlišne prežívajú jarné mrazíky záhradkári. Hlavne ovocinári a pestovatelia viniča môžu za pár hodín prísť o značnú časť úrody. Napriek mrazivej pohrome jarné mrazíky nielen škodia, ale tiež pomáhajú.

Keď vám zostanú oči len pre plač

Veľký rešpekt voči jarným mrazom majú vinohradníci. Väčšina z nich chce byť na mráz pripravená, čo sa im darí vďaka meteostanici. Pre každého záhradkára i farmára by mala byť domáca meteostanica súčasťou vybavenie ich domu či farmy. Meteostanice predpovedajú počasie s oveľa väčšou presnosťou ako neaktuálne večerné spravodajstvo. Meteostanica vo vašej domácnosti znamená, že budete na výkyvy počasia pripravení vopred a môžete sa pokúsiť zvrátiť katastrofu v podobne pomrznutej úrody. Takejto katastrofe dokážu vinári predísť napríklad tým, že rez realizujú až po polovici mája. Z ovocných stromov mrazmi trpia najviac marhule. Ale aj iné ovocné stromčeky je nutné chrániť. Niektoré síce nepomrznú, ale ich úroda je veľmi slabá či nekvalitná. Znížená kvalita plodov sa prejaví v nízkej výkupnej cene. Nielen vinári, ale tiež ovocinári na ochranu stromov a viniča využívajú zadymovanie alebo chemické postreky. Mrazy neničia len stromy, ale tiež zeleninu. Hlavne tie druhy zeleniny, ktoré nerastú vysoko nad zemou sú mrazom ohrozené. Preto čoraz viac záhradkárov investuje do skleníkov a fóliovníkov. Podobne ako pri stromoch, tak aj zeleninu je možné vyživiť a chrániť pomocou postrekov.

Niekedy je mráz pomocníkom

Možno ani netušíte, že jarné mrazy dokážu aj pomáhať. Napríklad tak, že vyhubia škodcov, ktorí prežili zimu. Na jeseň veľa druhov škodcov do stromov uložia svoje vajíčka. Tie sú vlastne zazimované v kôre stromov alebo medzi vetvičkami. V priebehu zimy prejdú vývojovými štádiami. Na ich likvidáciu by bolo potrebné, aby teplota v zime klesla na niekoľko dní po sebe aspoň na mínus 15 stupňov, čo sa v posledných rokoch u nás stáva veľmi zriedkavo. Preto škodcom nič nebráni v tom, aby sa nepozorovane vyvíjali a na jar ničili, čo im príde pod ruku. Ide napríklad o rôzne hubovité ochorenia rastlín alebo o strach vyvolávajúce vošky. Práve jarné mrazíky týmto škodcom v nivočení zabránia a vyhubia ich. Je teda zrejmé, že príroda je mocnejšia ako my. Každý negatívny dopad počasia sa snaží kompenzovať.

You may also like