Prečo sú štvorkolky stále viac obľúbené? Pretože sa na nich jazdí skvele

Prečo sú štvorkolky stále viac obľúbené? Pretože sa na nich jazdí skvele

Prečo sú štvorkolky stále viac obľúbené? Pretože sa na nich jazdí skvele

by spravca

Pred pár rokmi by ste ich na cestách či v garážach hľadali lupou a dnes ich vlastní niekoľko tisíc Slovákov. Ide o štvorkolky, ktoré sa stávajú stále viac obľúbené medzi motoristami každého veku. Dokonca aj predstaviteľky nežnejšieho pohlavia si jazdu na štvorkolke veľmi rýchlo obľúbia. Nemôžeme sa tomu čudovať, keďže na štvorkolke sa jazdí skvele a jej ovládanie je veľmi intuitívne.

Jazda na štvorkolke je zábavná a trochu nevšedná

Jazdiť na štvorkolke je zábava v spojení s adrenalínom. Všetko závisí od vášho štýlu jazdy. Po nasadnutí na štvorkolku zistíte, že jej sedadlo je veľmi pohodlné. Ak však pridáte rýchlosť, veľmi sedieť nebudete. Štvorkolku je nutné ovládať telom. Tento spôsob ovládania je jedným z dôvodov, prečo jazdci štvorkolky zbožňujú. V prípade, že si vyberiete stroj s automatickou prevodovkou, naučiť sa štvorkolku ovládať bude otázka pár minút. Vďaka pneumatikám s nižším tlakom sa budete cítiť ako keby ste boli nadnášaní. Tento pocit je nebezpečný v zákrutách. Stroj nie je v zákrute stabilný ako automobil a neovláda sa tak jednoducho ako motorka. Vždy budete musieť pre odľahčenie vstať a štvorkolku vyvážiť. Ak by ste hľadali vozidlo, ktoré je v zákrutách viac svižné, poobzerajte si trojkolky. Aj tieto stroje získavajú na popularite.

Pozor na nehody kvôli veľkej trúfalosti a vysokej rýchlosti

S pribúdajúcim počtom majiteľov štvorkoliek pribúdajú tiež nehody na nich. Príčinou býva nerozvážnosť, trúfalosť a pocit bezpečia kvôli robustnejšej konštrukcii stroja. K vyššej rýchlosti sa prepracujte až postupne, keď zistíte, čo všetko štvorkolka dokáže. Ak bude hroziť, že sa stroj prevrhne, je nutné, aby ste padli na inú stranu ako štvorkolka. Najviac smrteľných nehôd štvorkoliek bolo zapríčinených zavalením jazdca ťažkou konštrukciou vozidla. Pri samotnom vypadnutí zo stroja vás zachráni to, čo aj jazdcov na motorke – prilba, kombinéza s chráničmi, rukavice a pevné topánky. Nikdy sa nespoliehajte len na to, že štvorkolka má štyri kolesá, a preto od nej očakávate stabilitu. Každé vozidlo je len tak stabilné a bezpečné ako stabilne a bezpečne ho riadite.

Kde všade využijete štvorkolku

So športovou štvorkolkou sa najlepšie zabavíte v lese alebo vo vyhradených motokrosových areáloch. Homologizované stroje smiete vytiahnuť i na diaľnicu. No a tie úžitkové budú plne zaneprázdnené na záhrade, na poli alebo pri chalupe.

You may also like