5 zásad pre výber turistických topánok

5 zásad pre výber turistických topánok

by spravca

Mysleli ste si, že zásadná je pri výbere turistickej obuvi jej veľkosť? Ste na omyle. Samozrejme, že topánky do hôr vám musia sadnúť a nemali by nikde tlačiť chodidlo či členky. Lenže len pohodlie  je v prípade turistickej obuvi nedostačujúcim znakom kvality. Týchto 5 zásad pri výbere topánok do hôr dodržiavajte.

1. Obľúbený terén

Pre výber obuvi do hôr je veľmi dôležité zvážiť to, v akom teréne sa zväčša pohybujete. Podľa terénu sa turistická obuv delí do troch základných kategórií. Ide o turistické topánky označované ako hiking. Kúpte si ich, ak sa turistike venujete len občas a pohybujete sa po turistických chodníkoch. Treking topánky si môžete obuť do náročnejšieho terénu, ktorý je strmší. Turistická obuv s prívlastkom approach zvládne celodennú náročnú túru a dokonca lezenie po skalách.

2. Vrchný materiál

Na ľahšiu turistiku vám budú stačiť turistické topánky vyrobené zo syntetických materiálov. Dávajú im prednosť ženy, ktoré očakávajú, že dámska turistická obuv bude ľahká a priedušná. Ak sa rozhodnete pre textilné topánky, overte si či majú vo vnútri všitú nepremokavú a vodovzdornú membránu. Kvalitné, odolné a trvácne sú topánky vyrobené z kože.

3. Podošva

Turistické topánky majú zväčša podrážku značky Vibram. Ide o klasiku medzi kvalitnými podošvami, ktoré sa vyznačujú skvelými vlastnosťami. Vibram sú podošvy ohybné a zároveň dostatočne tuhé, aby ich neprepichla prvá vetva či ostrejšia skala. U hiking topánok ide o podošvu menej tuhú. Ak milujete turistiku v zime, kúpte si topánky, ktorých podošva je členitá. Členitosť je zárukou protišmykových vlastností.

4. Výška obuvi

Turistické topánky nájdete v obchodoch v rôznej výške. Kúpiť sa dajú dokonca turistické sandále. Počas pekného počasia a do nenáročného terénu vám dobre poslúžia outdoorové topánky, ktoré je možné nosiť aj na prechádzky v meste. Topánky vyššieho strihu budete potrebovať, ak častejšie absolvujete vysokohorské výstupy. Vyšší strih bráni zraneniu členkov a čiastočne fixuje tiež lýtka.

5. Dizajn

Do hôr síce nechodíte oblečení ako na módnu prehliadku, ale každý má isté preferencie v oblasti vzhľadu topánok. To si dobre uvedomujú aj výrobcovia turistickej obuvi. Topánky do hôr je možné zohnať v rôznych farbách, dokonca aj viacfarebné. Z praktického hľadiska je lepšie dať prednosť tmavým a prírodným farbám ako hnedá, sivá, zelená alebo tmavo modrá.

You may also like