Tipy, ktoré vám pomôžu vybrať správnu veľkosť topánok

Tipy, ktoré vám pomôžu vybrať správnu veľkosť topánok

by spravca

Každý z vás sa iste v živote stretol so situáciou, kedy si kúpil topánky, ktoré následne nenosil. V obchode sa vám zdalo, že vám obuv sedí a po prvej dlhšej chôdzi vás topánky tlačili alebo sa naopak vyzúvali. Niekedy si vyberiete zlú obuv z dôvodu, že si do topánky dáte iné ponožky a niekedy je na vine čas skúšania. Vaše chodidlá sa totiž počas dňa menia. Prinášame vám tipy, ako vybrať správnu veľkosť topánok a vyhnúť sa ich zdĺhavej výmene u obchodníka.

Každý model topánok vám musí sedieť

Je jedno, či si kupujete topánky do práce, alebo na voľný čas, vždy záleží na tom, aby vám sedeli. V opačnom prípade si koledujete minimálne o pľuzgiere a v horšom prípade o poškodenie prstov, kostí, šliach a kĺbov. Na výbere niektorých modelov topánok by ste si mali dať poriadne záležať. Napríklad turistická obuv musí sadnúť naozaj perfektne. Pánska i dámska turistická obuv je určená na prekonávanie dlhej vzdialenosti alebo namáhavého terénu. Dôležité je aj to, aby ste na rôzne aktivity mali presne daný typ topánok. Znamená to, že tenisky na behanie nepatria do hôr a vychádzková obuv nenahradí turistické topánky.

Pozor na ponožky i na to, kedy si topánky kupujete

V úvode sme spomínali, že ponožky vedia vo výbere nevhodnej veľkosti zohrať veľkú úlohu. Na skúšanie nových topánok by ste si mali do obchodu vziať ponožky, ktoré bežne v danom ročnom období nosíte. Možno si myslíte, že zopár milimetrov nič neznamená, ale je to práve naopak. Nejde len o hrúbku ponožky, ale tiež o materiál, ktorý môže kĺzať. Nemenej dôležité je to, kedy si topánky kupujete. Neodporúčame ich kupovať v doobedňajších hodinách. Odložte nákup na večer a môžete si byť istí, že vám na druhý deň nebudú topánky malé. Chodidlá a členky behom dňa menia svoj objem a najväčší majú večer.

Nespoliehajte sa len na číslovanie

Veľmi mätúce je číslovanie výrobcov topánok. Preto sa nikdy nespoliehajte len na číslo, ale radšej na dĺžku chodidla. Pomôcť vám môžu veľkostné tabuľky, ktoré by mal mať predajca zverejnené na internetových stránkach. V internetových obchodoch zväčša nájdete kompletný návod, ako si chodidlo zmerať. Pozor na vyššie topánky, ktoré vám nemusia padnúť okolo lýtka. Veľkosť topánky môže ovplyvniť aj jej strih. Špicaté topánky sú pri prstoch užšie, a preto budete potrebovať väčšie číslo.

 

 

 

You may also like