Kúpa turistickej obuvi – na toto si dávajte pozor

Kúpa turistickej obuvi – na toto si dávajte pozor

by spravca

Pri výbere turistických topánok je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste vybrali topánky, ktoré sú pre vás vhodné. Ak kúpite správne topánky, môžete predísť zraneniam nôh a užiť si turistiku bez starostí. Každý treker má iné potreby, a preto vyskúšajte pred prvou túrou viac modelov turistickej obuvi. Vhodne vybrané topánky sú hranicou medzi nepríjemným zážitkom a pohodlnou výpravou plnou dobrodružstva.

Výber správnej veľkosti obuvi – ako ju skúšať

Pri výbere turistických topánok je dôležité vybrať si topánky správnej veľkosti. Topánky by mali byť pohodlné. Podľa odborníkov je nutné kúpiť turistické topánky, ktoré majú v priestore pri prstoch aspoň pol centimetra voľného miesta. Ak sú topánky príliš tesné, môžu spôsobiť nepríjemné otlaky a pľuzgiere. Naopak príliš veľká turistická obuv tvorí riziko, že sa chodilo bude v topánkach šmýkať a vzniknú na nich odreniny.

Pri skúšaní turistických topánok je dôležité, aby ste mali oblečené ponožky, ktoré budete nosiť počas túry. Topánky by vám mali dobre sadnúť na nohu a nemali by vám spôsobovať žiadne nepríjemné pocity. S pribúdajúcim dňom chodidlá opuchnú, a preto skúšajte topánky až popoludní.

Výber turistickej obuvi podľa terénu

Rozhodujúcim faktorom je typ terénu, v ktorom sa plánujete pohybovať. Pre horské výpravy s náročným terénom sú vhodné topánky s pevnou podrážkou a vysokým strihom. Na prechádzky po lese si vystačíte s členkovou obuvou s mäkšou podošvou z textilných materiálov. Práve dámska turistická obuv je často vyrábaná zo syntetických materiálov, ktoré sú na nosenie veľmi pohodlné. Veľmi dôležité je, aby mala obuv vhodný sklon a podporila klenbu nohy. Zabránite tak únave a bolesti chodidiel.

Topánky by mali poskytovať dostatočnú podporu členka a päty. To je kľúčové pre stabilnosť a prevenciu zranení, najmä na nerovnom teréne. Váha topánky ovplyvňuje váš pohyb. Ľahšie topánky sú vhodné pre ľahké túry. Pre vysokohorské expedície môžu byť potrebné robustnejšie, aj keď ťažšie topánky.

Ochrana proti vlhkosti a ventilácia topánok

Ani letné turistické výpravy sa občas nezaobídu bez dažďa. Bez ohľadu na to, či vlastníte textilné, alebo kožené turistické topánky, vždy si overte ich nepremokavosť a vodeodolnosť. Obuv, ktorá má pod zvrškom všitú membránu, by mala dážď vydržať bez prepustenia vlhkosti. Výhoda membrány tkvie i v tom, že z nôh odvádza vlhkosť a bráni množeniu baktérií. Dbajte na to, aby mali topánky ortopedické vložky s možnosťou vytiahnutia a prania.

Turistické topánky sa môžu pohybovať v cenách od niekoľkých desiatok eur až po niekoľko stoviek eur. Je dôležité vybrať si topánky, ktoré sú v rámci vášho rozpočtu, ale nezabúdajte, že lacnejšie topánky nemusia byť vždy tou najlepšou voľbou.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like