Eurovea a sochy, postavičky z rozprávok

Eurovea je skrášlená rozprávkovými sochami Colina Spoffortha

by spravca

Britský umelec Colin Spofforth vytvoril pre nákupné centrum Eurovea šesticu sôch, ktoré skrášlili exteriér aj interiér dovtedy len obchodnej stavby nákupného centra. Miesto, ktoré je známe obchodmi, má už niekoľko týždňov svoju atrakciu, kovové sochy, ktoré tešia. Je to najmä preto, že nejde o hlúpe moderné umenie, v ktorom je potrebné hádať, čo asi chcel autor dielom povedať. V tomto prípade ide o rozpoznateľné, veľmi pekne spracované s rozprávkovým nádychom, postavičky ukrývajúce drobné detaily aj tajomstvá, biele myšky.

Eurovea a sochy, postavičky z rozprávok

Stretnete sa skôr s artistami, povrazolezkyňou vo vnútri haly, chytača pod ňou, a aj pred hlavným vchodom Eurovey. Ak sa spomína rozprávkový motív, je to nakoniec aj hlavná téma týchto sôch. Ide o postavičky zo skutočnej rozprávky, ktorú napísala autorova manželka. Na informačnom stánku obchodného centra nám síce nevedeli povedať ani to, či sú sochy stále, alebo dočasné, prípadne čo symbolizujú. Dozvedeli sme sa to až časom. V každom prípade ide o príjemné skrášlenie centra, vďačný objekt fotografov a aj detí. Celkovo je šesť sôch. Pri fontáne nájdete šaša so zrkadlom, pri Dunaji kulturistu s plávacím kolesom, v interiéri balerínu na lane a pod ňou chytača, pred centrom zas ženu na chodúľoch a muža s kruhmi.

Skutočné umenie je podľa nás práve to, kde je rozpoznať, o čo autorovi šlo. Čierny kváder s červenou bodkou pre nás nie je obraz a jeden stĺp s troma výrastkami určite nie je tvár mračiaceho sa muža. O to viac nás teší, že v hlavnom meste našlo miesto pekné umenie, z ktorého je cítiť to, čo tým chcel autor povedať.

Foto: © Tomáš, sieť ZET.sk

You may also like

Leave a Comment