Schlosshof zámok a záhrady

Schlosshof – najväčšia baroková stavba Rakúska hneď za hranicami

by spravca
0 comment

Zámok Shlosshof patrí medzi najznámejšie a najkrajšie ciele v blízkom Rakúsku. Priláka vás najmä počas leta a jesene cez pekné a slnečné víkendy. Miesto je vhodné pre celé rodiny, pre najmenších a aj pre celé rodiny, či prechádzky. Prejsť si ho môžete s kočíkom bez väčších problémov, počas prenajatia priestorov zámku pre svadby je možné, že nebude úplne celý prístupný, v každom prípade to najväčšie kráľovstvo sa nachádza vonku. Miesto je známe festivalmi s ukážkou dobového života za vlády Márie Terézie, avšak ide zároveň aj o menšiu botanickú záhradu, veľmi peknú záhradu. Kaštieľ má nádherný park, upravovanú záhradu a kvety s rôznymi farbami. Ako každé honosné sídlo, aj tu bolo v tesnej blízkosti kaštieľa postavených viacero budov pre služobníctvo, stajne a jazdiareň, k tomu aj zázemie pre služobníctvo. Miesto je pekné na prechádzky, fotografovanie a cieľom pre celé rodiny. Nachádza sa tu malá zoo, viacero zvieratiek, reštauračné zariadenie a taktiež nejaké atrakcie. V niektorých častiach služobníckej časti možno objavovať dobové obchodíky, kováčsku dielňu, dielňu obrábača dreva a podobne.

Atrakcie miesta
Súhrn niekoľkých miest, ktoré stoja za pozornosť, prípadne plusy, ktoré si treba všímať:

Schlosshof zámok a záhrady

Kaštieľ: Najväčšia baroková stavba v Rakúsku, je stavba s dostupným parkovaním pre automobily aj bicykle. Postavili ho v roku 1726 na želanie princa Eugena Savojského. Pri jeho výstavbe nebol architekt Johann Lucas von Hildebrandt nijak obmedzovaný. Stovky pracovníkov, záhradníkov a remeselníkov pracovalo na pláne Hildebrandta až kým sa nedosiahlo vytúženého cieľa a podoby celého komplexu. Dokončený bol v roku 1730. Cisárovná Mária Terézia neskôr v roku 1755 získala darom celý zámok/kaštieľ a dočkal sa rozsiahleho vylepšenia, plnil úlohu prázdninového sídla Habsurgovcov a nezostalo len pritom. Konali sa tu rôzne iné slávnosti, niektoré návštevy pre blízke lesy a lúky využili polohu na lov a hony, aj keď nie vo veľkej miere. Miesto bolo obľúbené pre svoj pokoj. Koncom 19. storočia tu sídlila armáda, keďže jej objekt prenechal samotný Franz Josef. „Osloboditelia“ z Červenej armády zámok obsadili na desať rokov, čo bolo to najhoršie pre celý objekt. Do roku 2002 chátral, avšak našťastie sa realizovali opravy.

Záhrada s parkom: nádherné rozľahlé plochy s kvetmi, živými plotmi a upravovanou trávou sú na pár miestach doplnené sochami, alebo fontánami. Ponúkajú nádherný pohľad a príležitosti pre fotografov, šantenie detí, odpočinok. Okrem iných sa tu nachádza aj dom a záhrada záhradníka. Tento sa však nestará o kvety ale o plodiny, zeleninu a ovocie. Ovocných stromov by sme našli v areáli niekoľko, ale pokiaľ budete prechádzať od detského kolotoča viac na juh, dostanete sa do ohradenej časti, v ktorej záhradník pestuje jahody (pokiaľ prichádzate po nájazde školských autobusov, tak budú vyžrané aj tie zelené), rôznu zeleninu, koreňovú aj listovú a ďalšie plodiny. Tie tu reálne vypestované sa naozaj uplatnia v kuchyni. Celkom zaujímavé takmer sebestačné miesto tak ako kedysi, nemyslíte?

Možnosti pre deti: Pre deti a rodiny s deťmi bude nepochybne plusom minizoo a aj exotické zvieratá chované v severnejšom areáli zámku blízko hospodárskej služobníckej časti. Tam má každý návštevník možnosť nahliadnuť do voľne dostupných miest, do výrobne drevených výrobkov, pálenice, do dobového obchodu s dobovým zariadením, ale nachádza sa tu aj zábaviek pre deti ako je kolotoč, pieskovisko a podobne. Služobnícka časť ďalej pozostáva zo stajní, niekoľkých vozov ťahaných koňmi a zo skutočných koní.

Pekná a zachovalá stavba je dostupná pre dospelých za cenu vstupného 10.50 EUR, deti do 18 rokov 7 EUR. Aktuálny cenník nájdete na stránkach schlosshof.at Viac informácií nájdete na stránkach: schlosshof.at a na slovenských stránkach shlosshof.cestovanie.biz, z ktorých bol so súhlasom získaný určitý obsah.

Mapa: GPS pokladne: +48° 12′ 53.67″, +16° 56′ 8.73″

Zväčšiť mapu

You may also like

Leave a Comment