Devín Bratislava

Devínsky hrad, významná pamiatka z čias Veľkej Moravy

by spravca
0 comment

Devínsky hrad je historicky výnimočné miesto, ktoré je s históriou Slovenska späté od čias Veľkej Moravy a svoju symboliku miesta národnej hrdosti miestu dodali aj Štúrovci. Hrad Devín, ktorý sa spomína ako Dowina už v roku 864 a od tohto názvu sa neskôr prešlo na Devín, stojí nad sútokom Dunaja a Moravy. Križovatka dvoch významných riek si žiadala strážny hrad s dohľadom nad veľkým územím na okolí. Samozrejme, veď hrad stráži miesta, odkiaľ mohli prichádzať z poza hraníc inej krajiny nepriatelia a strategické miesta preto neraz dostávali aj takéto hrady. Výraznú prestavbu mal hrad v 13. storočí a 16. storočí. Za zničený stav hradu sa môžeme poďakovať napoleonským vojskám, ktoré ho zničili v roku 1809. Na múre pôvodného stredného hradu sa dnes nachádza pamätná tabuľa, ktorá si pripomína stretnutie mládeže organizované Ľudovítom Štúrom.

Devín Bratislava

Turistika na Devíne
Devín je historicky významný, zachoval sa len ako zrúcanina, avšak od roku 2008 prebieha rekonštrukcia horného hradu. Aj preto múzeum znížilo vstupné na základné 4 EURá a zľavnené 2 EURá. Nečakajte miestnosti, ani rozsiahle zbierkové predmety, pod hradom sa dá objaviť archeologické nálezisko, miestnosť s výstavnými priestormi, niekoľko stavieb a zachovaných múrov, alebo len nájdených obvodových múrov a ich základov. Taktiež slávna strážna vežička pôvodného múru, ktorá sa objavila na slovenskom 50 halierniku.

Miesto je prístupné pre kočík. Je veľmi pekné aj napriek ruinám. Fotogenické s výborným výhľadom. Na niektorých miestach sú ceduľky s popisom, čo sa na danom mieste nachádzalo. Nebyť napoleonských vojsk, miesto je ešte významnejšie, než dnes. Miesto môže byť nebezpečné len vtedy, pokiaľ deti radi preliezavajú múry, inak je to oddychovým a pokojným miestom. Horný hrad je neprístupný z dôvodu rekonštrukčných a archeologických prác.

You may also like

Leave a Comment