Hainburg an der Donau

Hainburg an der Donau – neďaleké mestečko, hradby, hrad aj golfové ihrisko

by spravca

Hainburg an der Donau je mestečko nachádzajúce sa za hraničným priechodom Petržalka – Berg za dedinkou Wolfstahl. Je častým cieľom Bratislavčanov smerujúcich za nákupmi. Mestečko je charakteristické svojimi bránami a nutnosťou prechádzať cez centrum Hainburgu. Každý návštevník mesta má tak možnosť nazrieť do centra historického mestečka, dodnes zachovaného s množstvom udržiavaných stavieb, kostolom a hradom na miestnom kopci. Na opačnom kopci oproti hradu sa nachádza veľké golfové 18 jankové ihrisko. Len málo Slovákov sa pri prechádzaní mestečko m zastaví aj v jeho centre a pustí sa objavovať jeho krásy. Zväčša je to pre neznalosť miestneho parkovania alebo oaby z nájdenia voľného miesta. Pokiaľ sme dorazíte počas doobedia a pokojného dňa, kedy sem nemajú dôvod mieriť stovky Slovákov za nákupmi (najčastejšie ide o sviatky a voľné dni, kedy naozaj mnohí mierime na nákupy a lacnejší benzín), potom nájdete voľné parkovanie pomerne hravo. Pokiaľ sa tak stane, nenechajte si ujsť centrum. Objavujte pekné ulice, staré a udržiavané stavby, školy, hradby tiahnuce sa okolo celého mesta. Na mnohých miestach sa o ne opreli novšie stavby. Niekde inde sa celkom stratili. Celý Hainburg má niekoľko brán. Ungartor sa nachádza bližšie pri Bratislave a Wienertor zas smerom na Viedeň. Známa je však aj Rybárska brána bližšie pri Dunaji. Na pešiu prechádzku po mestečku vám stačí hodinka, alebo dve. Počas slnečných dní bežne narazíte na kaviareň, či zmrzlinu. V nedeľu je problém nájsť otvorený podnik a mestečko vyzerá veľmi pokojne.

Hainburg an der Donau

Zaujímavými stavbami sú morový stĺp, miestny kostol, ale hlavne najmohutnejšia a najkrajšia s miestnych veží Wienertor, pod ktorou prechádzajú vozidlá len v jednom pruhu a dopravu riadi svetelná signalizácia. Ide o zachovalú stavbu, ktorá patrí medzi najfotografovanejšie v mestečku. Ďalšími zaujímavými stavbami okrem už spomínaných veží sú však aj miestna škola, horné hradby a hrad Heimenburg samotný, ktorý je dnes ruinou, no dá sa povedať, že stále stojacou pyšne nad mestečkom. Hrad a vstup k nemu po chodníku nie je vždy prístupný. V našom prípade sme zastihli hrad jedenkrát nedostupný v čase leta 2011. Vstup k nemu nájdete po chodníku z parkoviska pod ním, pričom poloha parkoviska je: +48° 8′ 49.25″, +16° 56′ 47.19″, zároveň dole na mape.

Nákupy
Hovoriť o Hainburgu a nespomenúť nákupy by bolo neúplné. Najmä preto, že 99 zo 100 návštevníkov mestečka sem mieri len pre nákupy a nie pre jeho históriou. Ak sem mierite taktiež pre nákupy a pôjde o prvú návštevu, možno oceníte zopár rád. V smere od Bratislavy sa ešte pred hradbami stretnete s predajňami Billa, a ďalšou predajňou s potravinami a zmiešaným tovarom. Za mestečkom sa nachádza kruhový objazd a čerpacia stanica JET s možnosťou platby kartou, alebo hotovosťou na pokladni. Pri kruhovom objazde sa nachádza zjazd na parkoviskové plochy pri predajni HOFER, SPAR, a komplex budov sietí ako KIK, bižutéria, lacné odevy, prípadne casino.

Informácie nájdete na stránkach: www.hainburg.at,
alebo slovenských stránkach www.hainburg.cestovanie.biz

Mapa

Zväčšiť mapu

You may also like

Leave a Comment