Schoner Naci - bratislavské Korzo, socha

Schöner Náci – známa socha s cylindrom v centre starej Bratislavy

by spravca

Stará Bratislava ponúka turistom niekoľko sôch, ktoré sú častým objektom fotografov a spoločných fotografií turistov. Jedna zo sôch má však aj svoj vlastný príbeh a skutočnú predlohu. Socha muža nižšieho vzrastu v obleku a s cylindrom, ktorú nájdete pri hlavnom námestí pri kaviarni Mayer na bratislavskom korze, je sochou muža, ktorý reálne v Bratislave žil a takmer 40 rokov sa pohyboval v uliciach hlavného mesta zdraviac ľudí okolo seba.

Schoner Naci - bratislavské Korzo, socha

Vždy čisto upravený, oblečený ako šľachtic, no v skutočnosti veľmi chudobný, s nešťastným osudom a smolou v živote. Narodil sa v roku 1879 a zomrel na tuberkulózu v roku 1967 v Lehniciach. Nemal v živote veľa šťastia a ako chudobní sa snažil pracovať v divadle ako kulisár, prípadne vykonával rôzne iné drobné práce po meste. O majetok prišiel ešte mladý po úteku jeho matky s milencom do Viedne a po zhrútení a smrti jeho otca ho exekútori pripravili o obuvnícku dielňu, ktorá mu ako jediná spoločne s kufríkom so starším oblekom grófa Náriho po ňom zostala. Zostal mu teda aspoň kufrík s oblekom šľachtica. Ľudí zdravil v troch jazykoch a nezabudnuteľný bol pozdrav „Ručičky bozkávam“. Na ulici sa bežne zhováral s ľuďmi, zdravil ich a oni jeho. Keď sa z ulíc vytratil, postrehla to celá Bratislava. Jeho telo previezli z Lehníc do milovanej Bratislavy na Ondrejský cintorín v roku 2007.

Autorom sochy v Bratislave je akademický sochár Juraj Meliš. Socha je jednou z najobľúbenejších sôch Bratislavy. Je vytvorená z kovu v životnej veľkosti v obleku a s cylindrom zdvihnutým vo vzduchu, akoby opäť zdravil ženy na ulici.

Foto: Tomáš, sieť ZET.sk

You may also like

Leave a Comment