Slavín, © zaujimavosti

Výlet na Slavín, pamätník padlých sovietskych vojakov a cintorín

by spravca

Slavín je jeden z najznámejších symbolov Bratislavy. Vysoký pamätník v tvare obelisku sa týči na kopci viditeľný z veľkej diaľky nad ulicami, ktoré sú v Bratislave známe ako miesto veľmi drahého bývania. Pamätník postavený na už existujúcom cintoríne vznikol v roku 1960 na pripomenutie obete 6845 sovietskych vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy a západného Slovenska. Jeho architektom bol Ján Svetlík. Vysoký 37 metrov a pred sebou má 6 masových hrobov a 317 samostatných hrobov, s menami vojakov, dôstojníkov a seržantov, kde niektorí majú aj svoje fotografie.

Slavín, © zaujimavosti
foto s povolením zaujimavosti.net

Zaujímavosti

  • Výlet je ideálny pre milovníkov histórie a bratislavských zaujímavostí
  • Ide o pamätník II. Svetovej vojny a jej obetí v boji proti nacistickému Nemecku
  • Na vrchole obelisku sa nachádza 7 metrov vysoká bronzová socha vojaka, ktorý šliape po hákovom kríži na znak porážky fašizmu
  • Jej autorom bol Alexander Trizuljak
  • Vstupné bronzové dvere do obradnej siene sa odomykajú v úrovni hlavy a obsahujú niekoľko 3D vyobrazení problémov počas II. Svetovej vojny. Ich autorom je Rudolf Pribiš

Slavín, Bratislava © zaujimavosti

Slavín, Bratislava © zaujimavosti

Plánovanie výletu
Dostať sa sem nie je problém vďaka autobusovej linke 147, pričom zastávka je len na znamenie. Priamo hore pod Slavínom je len pár budov, skôr sídiel firiem. Avšak žiadne parkovacie miesto. Jedine priestor pred jednou súkromnou firmou, o ktorom sa neodvážime písať ako parkovacie miesto pre verejnosť. Celý areál plochy pamätníka veľký 10 000 m2 je veľmi čistý, udržiavaný a disponuje bohatou zeleňou. Okolie tvoria dreviny staré niekoľko desaťročí a mnoho veveričiek.

Slavín, Bratislava © zaujimavosti

K pamätníku vedú dláždené schody, takže miesto nebude ideálne pre kočíky, či vozičkárov a nie je vhodné ho vzhľadom na charakter miesta prechádzať bicyklom. Na vyvýšené plochy masových hrobov sa nevstupuje. Je tu zakázané venčiť psov a jazdiť na korčuliach. Miesto nedisponuje toaletami a umývadlom.

Slavín, Bratislava © zaujimavosti

Foto: v spolupráci s magazínom zaujimavosti.net, vštky práva vyhradené

You may also like

Leave a Comment