Svätý Jur kulturno

Mestečko Svätý Jur a jeho veľmi zaujímavá história

by spravca

Svätý Jur je prvým mestom z trojice známych vinohradníckych miest v Malokarpatskej vínnej oblasti. Celé Slovensko pozná Svätý Jur primárne pre Maxihru na STV, kde ustavične telefonovala akási Anne Mary a celý národ vedel, že pokiaľ hrá slečna, nemá cenu volať a snažiť sa vyhrať. Práve kvôli tejto výbornej hráčke playstation hry s telefónom s tónovou voľbou sa množstvo ľudí dozvedelo, že mestečko s neobvyklým názvom existuje. Všetci z Bratislavy ho však dôverne poznajú aj veľmi pekné miesto vo svahu s krásnym kostolom Sv. Juraja a námestím lemovaným historickými budovami. Práve toto je Svätý Jur, ktorý by mal prísť obdivovať každý jeden Slovák obľubujúci architektúru, vinárstvo, históriu, aj cenné pamiatky.

Svätý Jur kulturno

 

Svätý Jur
Svätý Jur má zhruba niečo cez 5 000 obyvateľov. Hoci prvá písomná zmienka pochhádza z roku 1209, existuje nejeden dôkaz o tom, že tu už dávno predtým existovali a prosperovali remeselníci, aj vinári. V roku 1647 dokonca mesto Svätý Jur získalo štatút slobodného kráľovského mesta. Od 17. storočia začal význam mesta klesať a niektorí ľudia sa odsťahovali aj do zahraničia, no vinárstvo zostalo ako hlavný spôsob obživy.

Miesta
Pokiaľ zamierite do Svätého Jura, nezabudnite správne odbočiť k námestiu a pešej zóne. Nájdite si vhodné parkovanie a kochajte s amiestnou Mestskou pamiatkovou rezerváciou, za ktorú celé námestie Prostrednej ulice lemované meštianskymi vinárskymi domami vyhlásili v roku 1990. Z budov si nenechajte ujsť kaštieľ Pálfiovcov, radnicu v pôvodnej kúrii Žičiovcov s jej vlastivedným múzeom. Neprehliadnite piaristický kláštor a krásny barokový kostol Sv. Juraja s drevenou samostatnou zvonicou, čo je široko ďaleko unikát. Ďalej rovno dosiahnete zrúcaninu hradu Biely Kameň, ktorý je cieľom najmä cykloturistov, aj peších turistov, klubov a skautov. Pôvodne veľmi pekná a významná stavba dnes nemá svoje pôvodné čaro najmä vďaka tureckým vpádom, ktoré hrad od konca 17. storočia zničili a odvtedy pustol.

zdroj foto so súhlasom:  www.KULTURNO.sk

You may also like

Leave a Comment