Ako sa pripraviť na jazdu so štvorkolkou v bahne?

Ako sa pripraviť na jazdu so štvorkolkou v bahne?

by spravca

Jazda so štvorkolkou v bahne je vrcholom zábavy s týmto strojom. Na bahnenie si trúfnite až v čase, kedy ovládate svoj stroj dokonale a viete, čo od neho čakať. Jazdenie v bahne je veľmi vzrušujúce a plné adrenalínu. Je to však zároveň aj aktivita, ktorá vyžaduje dôkladnú prípravu a opatrnosť. Aby ste si mohli užiť tento zážitok naplno a bezpečne, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých krokov.

Ktoré modely štvorkoliek sú vhodné na bahnenie?

Prvým krokom je výber správnej štvorkolky. Nie všetky štvorkolky sú vhodné na jazdu v bahne. Najvhodnejšie sú tie, ktoré sú vybavené pohonom všetkých štyroch kolies (4×4), čo zabezpečuje lepšiu trakciu a stabilitu v náročnom teréne. Štvorkolky can am s veľkými, širokými pneumatikami s agresívnym dezénom sú taktiež výhodou, pretože poskytujú lepší záber v mäkkom a klzkom teréne.

Pred samotnou jazdou je dôležité dôkladne skontrolovať stav štvorkolky. Skontrolujte tlak v pneumatikách a uistite sa, že sú v dobrom stave. Uvoľnené alebo opotrebované pneumatiky môžu výrazne ovplyvniť ovládateľnosť a bezpečnosť jazdy. Ďalším krokom je kontrola oleja, chladiacej kvapaliny a brzdového systému. V bahnistom teréne bude motor pracovať na plné obrátky, a preto je dôležité, aby bol v optimálnom stave. Uistite sa, že aj brzdy fungujú na sto percent.

Ako sa obliecť a čo dokúpiť pre jazdu v bahne?

Jazda v bahne znamená, že sa pravdepodobne zašpiníte od hlavy po päty. Preto je dôležité mať na sebe vhodné oblečenie. Odporúča sa nepremokavé oblečenie a čižmy s vysokým zvrškom, ktoré zabránia prenikaniu bahna do topánok. Ideálnym oblečením sú kombinézy. Nezabudnite ani na rukavice. Tie zabezpečia dobrý úchop riadidiel aj v mokrom stave. Azda najdôležitejšou súčasťou výbavy pre jazdu v bahne je prilba. Prilba s ochranným štítom chráni oči pred bahnom a špinou.

Ako jazdiť so štvorkolkou v bahne?

Jazda v bahne vyžaduje zručnosť. Musíte dodržiavať stabilnú rýchlosť – príliš rýchla jazda môže viesť k strate kontroly, zatiaľ čo príliš pomalá jazda spôsobí uviaznutie. Je dobré držať sa strednej rýchlosti a prispôsobiť ju podmienkam terénu.

Pri prejazde cez hlboké bahno je dôležité udržiavať plynulý pohyb a vyhýbať sa náhlemu zastaveniu. Ak začnete strácať trakciu, pokúste sa jemne manipulovať s plynom a riadidlami, aby ste našli pevnejší podklad. Vyhnite sa prudkým zmenám smeru, ktoré by mohli spôsobiť to, že sa štvorkolka prevráti.

Napriek dôkladnej príprave sa môže stať, že štvorkolka uviazne. V takom prípade je dôležité zachovať pokoj. Pokúste sa kolísaním štvorkolky do strán uvoľniť kolesá. Ak to nepomôže, budete musieť manuálne odstrániť bahno okolo kolies alebo použiť nástroje ako je lopata na vyčistenie cesty pred vami. Ak jazdíte v skupine, pomôžu vám ostatní jazdci.

Uistite sa, že má vaša štvorkolka potrebné príslušenstvo na jazdu v bahne. Ak ešte štvorkolku nemáte, zostavíte si ideálny model pre jazdu v bahne na tejto stránke: https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like