Cyklista

Bicyklujeme: Čo musí obsahovať povinná výbava bicykla?

by spravca
0 comment

Vyraziť na bicykel je dobrý nápad, keď je krásne počasie. Bolo by predsa hriech nevyužiť takú príležitosť a nezašportovať si, najmä ak ste do bicykla už niečo investovali a zostáva investovať do zdravia a nejakého toho spaľovania. Či už ale hovoríme o bicykli pre dospelých alebo pre dieťa, je nevyhnutné dbať na to, aby obsahoval povinnú výbavu danú zákonom.

Bicykel

Ak totiž vstupujete na vozovku a na cyklotrasy v zastavaných oblastiach, je nevyhnutné, aby ste mali všetko potrebné so sebou a na správnom mieste.

  • Bicykel musí byť vybavený zvončekom, čo pri mnohých horských bicykloch chýba.
  • Vpredu musí byť reflexné biele svetlo, vzadu červené. Sú štandardnou výbavou každého poriadneho bicykla a dodávateľa.
  • Brzdenie musí byť zabezpečené dvoma nezávislými brzdami, pričom sa ráta aj kombinácia s pedálovou spätným trhnutím.
  • Pre prípad zhoršenej viditeľnosti elektrickým / batériovým zdrojom prúdu pre svetlo.
  • Odrazové sklo oranžovej farby na každej strane bicykla.
  • Zadné odrazové sklo najlepšie pod sedlom, avšak nezakryté odevom. Vo výške od 25 cm od zeme max do 90 cm. Dajú sa nahradiť reflexnými prvkami na odeve cyklistu. Tým pádom nie je nutné vybavovať kompletne celý bicykel. Aj v tom prípade sa odporúčajú reflexné prvky na oboch kolesách pre zaistenie viditeľnosti celého bicykla.
  • V slabej viditeľnosti je prikázané disponovať predným bielym svetelným súvislým lúčom a vzadu červeným súvislým lúčom a zdrojom energie, pričom svetlo môže byť prerušované, alebo súvislé.

Povinnosť nosenia prilby:

Prilba je povinná pre všetkých cyklistov pod 18 rokov. Podmienka padá v prípade starších ako 18 rokov v meste a v dedine. Pre starších ako 18 rokov je však naďalej prilba povinná pri jazde mimo mesta a mimo obce. Prilbu odporúčajú všetci rozumní cyklisti nosiť stále. Nejde o frajerinu a o to, či sa dobre cítite.

Cyklista

V prípad enehody, ktorá pritom vôbec nemusí byť zavinená zo strany cyklistu, chráni práve nevinné a zraniteľné obete, napríklad pri zrážke s autom, čo je veľmi častý prípad a prilba je v takých prípadoch najčastejšie zanedbaná a údajne „nepotrebná“. Ak si nie ste istí v tom, čo všetko bicykel spĺňa, alebo by mal splniť, skočte do akéhokoľvek dobrého cyklošportu a nechajte im prezrieť bicykel. My sme boli napríklad v Topski, na Ivanskej ceste. Pokojne môžete uviesť, že potrebujete kontrolu povinnej výbavy bicykla. Ak si nie ste istí, ktoré reflexné prvky ako vyzerajú a Google nepomáha, azda postačí aj pohľad na kvalitný bicykel a svedomitého cyklistu v uliciach.

You may also like

Leave a Comment