Dopravné nehody zapríčiňujú nielen šoféri automobilov

Dopravné nehody zapríčiňujú nielen šoféri automobilov

by spravca

Nočnou morou každého šoféra je myšlienka na to, že by spôsobil dopravnú nehodu. Nehody na cestách však nespôsobujú len vodiči automobilov. Je pravda, že sú vinníkmi drvivej časti nehôd, ale vinu niekedy nesú aj chodci a cyklisti.

Čo vravia štatistiky

Štatistiky dopravných nehôd sú alarmujúce. Vinníkmi bývajú predovšetkým vodiči automobilov, ktorým patrí až 80 % zo všetkých nehôd na našich cestách. Zvyšok nehôd majú na svedomí chodci a cyklisti. V posledných rokoch tiež jazdci na elektrických kolobežkách, ktorí sa stávajú veľkým problémom na cestách i chodníkoch. Vlastníci automobilov robia na cestách viaceré chyby, ale dominantným problémom je nepozornosť. Šoféri sa neustále niekam ponáhľajú, jazdia vysokou rýchlosťou, nedodržujú odstup, nedávajú prednosť ostatným jazdcom a chodcom alebo sa venujú viac svojmu mobilnému telefónu ako riadeniu vozidla. Veľké percento majiteľov vozidiel tiež venuje minimum času údržbe vozidla a nezaujíma ich to najdôležitejšie – tlak v pneumatikách. Nesprávne nahustené pneumatiky znamenajú znížené ovládanie vozidla a predĺženú brzdnú dráhu. Ak ste leniví a zabúdate tlak merať, dajte si do automobilu nainštalovať snímač tlaku pneumatík. Pneumatiky sú pre bezpečnosť veľmi dôležité, a preto správnou cestou nie sú najlacnejšie pneumatiky, ale kvalitné gumy renomovaných značiek.

Obzvlášť obozretní buďte pred prechodmi pre chodcov

Ako sme už spomínali, vinníkmi dopravných nehôd nie sú len šoféri. Nepozorní sú často tiež chodci, ktorí si myslia, že majú za každých okolností prednosť. Pri strete so SUV alebo offroad vozidlom im nepomôže ani anjel strážny. Chodci vstupujú na prechod bez toho, aby si overili prichádzajúce vozidlo. Veľmi nebezpečné je, keď vstupujú na vozovku mimo prechodov pre chodcov alebo náhle vybehnú spoza autobusu. Iste poznáte aj situácie, keď vidíte ako chodec váha či má vstúpiť na prechod a prvý krok spraví vtedy, keď ste s automobilom v blízkosti prechodu. Crash testy vravia jasne, že už pri rýchlosti 50 km/h hrozí chodcovi riziko úmrtia až na 60 %. Enormným problémom sú neosvetlené prechody počas noci. Len málo chodcov nosí reflexné prvky napriek tomu, že smrteľné nehody na prechodoch sa stávajú hlavne v noci. Poslednou príčinou nehôd s chodcami býva alkohol. Alkoholom podgurážený chodec na ceste a na prechode je ako časovaná bomba.

 

 

 

You may also like