Prečo má byť čítanie kníh vašou prioritou

by spravca

Mnoho dospelých neprečíta za rok ani jednu knihu. Čítanie má však pre našu osobnosť mnohé výhody. Prečo by sa z kníh mala stať vaša priorita?

Dôvodom, prečo čítať knihy je mnoho. Dnes sme pre vás vybrali 7 základných, pre život dôležitých benefitov, ktoré nám čítanie prináša do života.

Niekedy je lepšie vypnúť obrazovky, odložiť telefón, otvoriť si knihu a nasať jej atmosféru a trebárs aj vôňu.

Knihy rozvíjajú kreativitu a otvorenosť

Čítanie beletrie vám pomôžu k tomu, aby ste boli otvorenejší a kreatívnejší. Príbehy nielenže obohacujú predstavivosť, no pomáhajú vnímať svet z rôznych uhlov pohľadu.

Úspešní ľudia sú milovníkmi kníh

To ste si zrejme všimli aj sami. Úspešní ľudia bažia po sebarozvoji v každej životnej oblasti. K tomu im pomáhajú práve knihy.

Čítaním kníh môžete skutočne niečo dosiahnuť

Neviete si ani len predstaviť prečítať jednu knihu týždenne?

Áno, sú ľudia, ktorí prečítajú aj 50 kníh ročne. A majú presne toľko času koľko ostatní. Stačí odložiť mobil, notebook a večer si do postele vziať knihu. Kniha sa tak môže stať vaším spoločníkom na cestu do práce alebo k rannej káve.

Čítanie má pozitívny vplyv na psychiku

Čítaním kníh trénujete kognitívne zapojenie, ktoré zlepšuje:

  • slovnú zásobu
  • myslenie
  • sústredenie

Rovnako môžu knihy ovplyvniť empatiu, sociálne vnímanie a emocionálnu inteligenciu.

Mentálna stimulácia pomocou kníh

Stimulovanie myslenia pomáha spomaliť rozvoj Alzheimerovej choroby alebo demencie. Udržiavanie aktívneho a zapojeného mozgu bráni strate energie.

Rovnako ako ktorýkoľvek iný sval v tele, aj mozog si vyžaduje cvičenie, aby ostal silný a zdravý. Využiť nemusíte len knihy, ale aj hádanky alebo logické hry, napr. šachy.

Knihy znižujú hladinu stresu

Máte stres máte v práci, vo svojich osobných vzťahoch alebo ste až po uši v iných problémoch?

Stres je každodennou súčasťou nášho života. Po náročnom dni sa však môžete stratiť v príbehu na papieri. Dobre napísaná kniha vás dostane do inej ríše, rozptýli vás, udrží v terajšom okamihu, čím uvoľní napätie a umožní vám relaxovať.

V neposlednom rade = čítanie vás zabaví

Knihy môžeme jednoznačne zaradiť do kategórie nízkonákladovej zábavy. Hlavne ak navštevujete knižnice, v ktorých si za pár drobných požičiate tie najnovšie knihy, no ale aj svetové diela klasickej literatúry.

You may also like