Mnohí motoristi sa mylne domnievajú, že používaním zimných pneumatík v lete nemôžu nič pokaziť. Veď predsa nebudem na leto kupovať nové pneumatiky, keď dezén tých zimných ešte nie je pod 3 mm. „Dojazdím“ zimné a na zimu si opäť kúpim nové gumy. Myslia si, že tak ušetria za nákup letných pneumatík. Je toto uvažovanie správne? Určite nie. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo.
Letné a zimné pneumatiky majú rozdielne vlastnosti
Nie, naozaj to nie je to len o marketingu spoločností, ktoré vyrábajú pneumatiky. Letné, ale aj zimné pneumatiky sú totiž vyrábané z iných zmesí gúm. Jednoducho povedané, sú uspôsobené na konkrétne podmienky. Materiál zimných pneumatík je mäkší a navrhovaný tak, aby mal lepšiu priľnavosť na vozovke nižšej teploty. Na vyhriatu cestu takéto pneumatiky nie sú absolútne vhodné. Zhoršujú sa jazdné vlastnosti, ovládateľnosť vozidla je znížená a navyše, zvyšuje sa aj hluk. Okrem materiálu je výrazne odlišný aj dezén zimných pneumatík. Ten je omnoho hlbší ako u letných pneumatík a je uspôsobený na odvádzanie vody. Viacerými testami pneumatík bolo preukázané, že kvôli dezénu sa brzdná dráha zimných pneumatík na vyhriatej vozovke výrazne predlžuje.
Je teda zrejmé, že z hľadiska bezpečnosti sa určite neoplatí jazdiť v lete na zimných pneumatikách. Ako je to však so spomínaným šetrením, ktoré vedie vodičov k tomu, aby „dojazdili“ zimné pneumatiky v lete?
Naozaj ušetríte?
Ani z ekonomického hľadiska to nie je také ružové, ako by ste si mohli myslieť. To, že dojazdíte zimné gumy v lete, vám nielenže nepomôže ušetriť, ale môže vás to stáť aj peniaze navyše. Zimné pneumatiky majú totiž vyšší valivý odpor, čo vedie v teplom počasí k zvýšeniu spotreby paliva. To čo ušetríte, keď si nekúpite letné pneumatiky, určite miniete na nákup pohonných hmôt. Ak naozaj potrebujete čosi ušetriť, na leto si môžete kúpiť lacné pneumatiky ekonomickej triedy. Tie bohato postačia, ak ste majiteľom menšieho alebo stredného osobného auta a jazdíte prevažne v meste. Navyše, k zníženiu spotreby pohonných hmôt môžu prispieť tiež hliníkové disky. Majú síce vyššiu obstarávaciu cenu, no menšiu hmotnosť ako plechové disky a teda nižší valivý odpor a zníženú spotrebu. Určite sa nesnažte ušetriť za cenu bezpečnosti! Existujú aj rozumnejšie spôsoby, ako jazdiť lacnejšie.