Ako si vyberať pneumatiky?

by spravca

Pri výbere vhodných pneumatík je najdôležitejším údajom, samozrejme, informácia v technickom preukaze vášho vozidla. Každé auto má totiž výrobcom daný rozmer pneumatík. Ak použijete iné pneumatiky, môže sa to podpísať na zhoršených jazdných vlastnostiach vozidla. A môžete byť tiež pokutovaní. Na čo ďalšie je však potrebné sa zamerať pri výbere pneumatík?

Cena/značka

Mnohí motoristi pri výbere pneumatík hľadia najmä na ich cenu, respektíve na značku pneumatík. Nie vždy si však zvolia správne. Investovať do drahších značiek sa oplatí v prípade, ak jazdíte naozaj veľa. Napríklad ak mesačne najazdíte napríklad aj 1000 kilometrov a auto používate na pracovné účely, určite sa vám oplatí kúpiť si kvalitnejšie pneumatiky. V takomto prípade sú vhodné napríklad pneumatiky Continental, Michelin, Goodyear, či iné prémiové značky. V prípade, že jazdíte autom napríklad len do práce v rámci mesta, prípadne na nákupy, naozaj nemusíte siahať po tých najdrahších pneumatikách. Postačia lacnejšie značky, takzvané ekonomické pneumatiky ako Barum, či Matador.

Štýl jazdy

Každý motorista by si mal pred kúpou nových pneumatík úprimne odpovedať na otázku: „Akým štýlom jazdím“? Ak s obľubou jazdíte rýchlo, teda športovým štýlom, mali by ste určite siahnuť po športových pneumatikách. Tie sú charakteristické tým, že sú stabilné aj vo vysokých rýchlostiach a najmä pri prudkých zmenách smeru jazdy. Vyrábajú sa z mäkšej zmesi gumy, vďaka čomu lepšie priľnú k vozovke.

Pri klasickej a pohodovej jazde vám zas vynikajúco poslúžia štandardné pneumatiky. Tie zabezpečujú najmä komfortnú jazdu a bezpečnosť za všetkých podmienok. Treba povedať, že každá značka pneumatík, respektíve koncern, má v ponuke tak športové, ako aj štandardné a ekonomické pneumatiky. Vyberajte teda aj z tohto hľadiska.

Terén

Rozhodujúci je tiež terén, v ktorom jazdíte najčastejšie. V prípade, že jazdíte najmä v meste, postačí vám zrejme pneumatika strednej triedy, prípadne ekonomická pneumatika. Ak máte SUV vozidlo, určite neváhajte a kupujte SUV pneumatiky, ktoré sú vhodné aj do mierne náročných terénov. Samozrejmosťou by mal byť nákup letných a zimných pneumatík z hľadiska ročného obdobia, respektíve z hľadiska stavu vozovky v miestach, kde jazdíte najčastejšie.

Vzhľad vozidla – plechové disky alebo elektróny?

Pri výbere pneumatík riešia motoristi aj výber diskov. V dnešnej dobe sú populárnejšie skôr hliníkové disky, takzvané elektróny. Ich výhodou je nielen perfektný vzhľad, ale tiež ich pevnosť a kvalita. Elektróny sú mimoriadne ľahké a tak prispievajú aj k lepším jazdným vlastnostiam vozidla, najmä pri brzdení a zrýchľovaní.

Správnym výberom pneumatík a diskov môžete ušetriť, ale najmä prispievate k bezpečnej jazde, ktorá by mala byť pre každého vodiča prioritou.

You may also like