Kedy treba prezuť zimné pneumatiky za letné?

by spravca

Každý vodič mi dá za pravdu, že zima je pre automobil najnáročnejšie obdobie v celom roku. Denno-denne je vystavované silnému mrazu, sneženiu či extrémnym podmienkam, ktoré auto bohužiaľ musí nejakým spôsobom zvládnuť. Práve preto je dôležité, aby ste príprave automobilu na leto venovali dostatok pozornosti, keďže výmena zimných pneu za letné nie je tak úplne všetko. Na čo by ste nemali zabudnúť ani vy?

Čistota na prvom mieste!

Po zime je nutné, aby ste vozidlo zbavili nečistôt, ktorými sa posypáva vozovka. Je na vás, či automobil vezmete do „autoumývarky“ alebo si natoľko veríte, že zvládnete vykonať dôkladnú údržbu aj doma. Zamerajte sa najmä na podvozok, ktorý býva po zimnom období nadmieru znečistený, no nezabudnite ani na motorový priestor, ktorý je predsa lepšie prenechať špecialistovi. Nezabudnite na kontrolu funkčnosti stieračov, svetlometov a karosérie, ktorú je vhodné dať aspoň z času na čas navoskovať.

Výmena zimných pneumatík za letné pneumatiky

Pokiaľ teplota na teplomery stúpla nad 7 stupňov Celsia, pokojne sa môžete dať objednať do najbližšieho autoservisu na výmenu zimných pneumatík za letné pneumatiky. Nikdy sa však s touto činnosťou neponáhľajte, keďže počasie na Slovensku je nevyspytateľné a nikdy neviete, či sa ráno zobudíte do teplého slnečného alebo mrazivého počasia. Niektorí vodiči vedia vymeniť pneumatiky aj svojpomocne, čo v konečnom dôsledku nie je náročné, obzvlášť, ak patríte medzi tých, ktorí si spravia radšej všetko sami. Čo sa týka samotných letných pneumatík, zvoľte také, ktoré majú výborné jazdné vlastnosti na suchom i mokrom povrchu a okrem iného sa môžu pochváliť tichou prevádzkou. Lacné pneumatiky Zeetex majú jednosmerný dizajn so širšími zrážkami, ktoré zabezpečujú rýchlejšiu evakuáciu vody a pomáhajú zabrániť neželenému aquaplaningu. Zakrivené a väčšie bloky na vonkajšom ramene zabezpečujú lepšie otáčanie, dokonca špeciálna zmes „All Weather“ zaručuje vynikajúci výkon a bezpečnosť počas celého roka.

Prečo musím vymeniť pneumatiky?

Mnoho vodičov si kladie otázku, prečo je vôbec nutné meniť zimné pneumatiky za letné. Hlavným dôvodom sú lepšie jazdné vlastnosti letných pneu na suchej vozovke, ale tiež menšia spotreba pohonnej hmoty. Ak by ste používali zimné pneumatiky počas leta, jazda by bola nekomfortná a ovládanie vozidla by mohlo byť obťažnejšie.

Nezabudnite dať auto skontrolovať

Ideálne je, ak sa ešte pred letom vyberiete na prehliadku automobilu, na ktorej vám profesionáli skontrolujú stav brzdovej a chladiacej kvapaliny, pneumatík, brzdového systému i tlmičov. Ak ste údržbu zanedbali, taktiež odstránia nečistoty, ktoré môžu po čase auto znehodnotiť, prípadne očistia miesta, kam sa človek bežne nedostane. Skontrolujte tiež filtre a akumulátor, ktorý musí byť pochopiteľne nabitý.

Na záver treba dodať, že najmä počas leta môžete „vytiahnuť“ elektróny, ktoré dodajú energiu na každú vašu jazdu! Okrem toho vyzerajú štýlovo a sú zárukou pohodlnej jazdy, ktorú si okamžite zamilujete.

 

You may also like