Celoročné a zimné pneumatiky – ktoré sú lepšie?

by spravca
0 comment

Celoročné pneumatiky sú nenáročné na údržbu a môžete ich využívať počas celého roka, a to po dobu zhruba štyroch rokov. Na druhej strane, zimné pneumatiky ponúkajú najlepšiu priľnavosť (a navyše bezpečnosť) na zasneženej či zľadovatenej vozovke. Ako však zistíte, ktoré z nich sú pre vás a vaše vozidlo vhodnejšie?

Základné rozdiely medzi celoročnými a zimnými pneumatikami

Celoročné pneumatiky sú nákladovo efektívny spôsob údržby vášho vozidla. Keďže sú určené pre rôzne poveternostné podmienky, môžu ponúknuť lepšiu ovládateľnosť v porovnaní so zimnými pneumatikami, avšak len vtedy, keď počasie nie je extrémne. Sú tiež úsporné na palivo, ale pri vysokých rýchlostiach sa môžu stať nebezpečnými. Z tohto dôvodu sú ideálne skôr pre vodičov, ktorí jazdia príležitostne, prípadne len krátke trasy.

V oblastiach, kde nie je žiadny rozdiel medzi letom a zimou, sú celoročné pneumatiky vhodné pre celú sezónu. To však nie je záležitosťou podnebia, v ktorom sa nachádza Slovensko, a práve preto sú zimné pneumatiky Matador ideálnou voľbou pre aktívnych vodičov, ktorí denno-denne najazdia desiatky kilometrov, a to nielen po upravovanej vozovke. Okrem toho, najlacnejšie pneumatiky na zimu majú výbornú priľnavosť, reagujú presne a zabezpečujú komfortnú jazdu. Hlavnou výhodou zimných pneumatík je to, že sú špeciálne navrhnuté pre drsné počasie a nízke teploty, pričom ponúkajú lepšiu trakciu ako počas celej sezóny. To znamená, že sú dostatočne flexibilné, aby vám poskytli spomínanú priľnavosť na snehu a ľade, ktorú potrebujete na zľadovatenej ceste. Naopak, celoročné pneumatiky tuhnú a stvrdnú pri nízkych teplotách, čo sťažuje manipuláciu s autom na zľadovatených cestách, čo koniec koncov môže ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

Hliníkové disky, ktoré by mali byť súčasťou aj vašej výbavy, dokážu nielen poskytnúť vytúžené pohodlie počas jazdy, no taktiež ochrániť brzdový systém pred nečistotami z vonkajšieho okolia. Tak čo poviete, aj vy investujete do zimných alebo celoročných pneumatík, ktoré vás budú sprevádzať na cestách?

 

You may also like