Ako najlepšie tráviť voľný čas v Bratislave

by spravca

Pravda, naše hlavné mesto nie je práve Praha alebo Budapešť, no napriek tomu je na ňom čo obdivovať. Ak sa vyberiete na prechádzku starým mestom, zájdite do divadiel, galérií, či len tak sa zastavte na nábreží Dunaja a sledujte ako tečie rieka. Zaručene vás niečo z toho osloví a zanechá vo vás dojem, ktorý si budete pamätať navždy.

Jednoducho, odstavte auto niekde na parkovisku a vyberte sa s celou svojou rodinou peši do centra, pretože tam zvyčajne bývajú situované tie najväčšie mestské atrakcie, miesta, ktoré stoja za obdiv. Najkrajšia je Bratislava pochopiteľne tam, kde sa zastal čas, kde sa nestihli na nej podpísať plány normalizátorov za minulého režimu. Kostol Svätého Michala je síce ani keby prilepený na rýchlostnú cestu napojenú priamo na most SNP, ale buďme radi aspoň za to, že vôbec stojí, na rozdiel od zbúranej židovskej štvrti a veľkej časti stredu mesta.

V žiadnom prípade nevynechajte bratislavské korzo

Zájdite si aj na Radničné námestie, do starej Mestskej knižnice, vyobzerajte bronzovú figúrku Čumila, alebo podobne naveky zvečneného Schöner Náciho. V jeho prípade však nejde vymyslenú postavu. Schöner Náci, občianskym menom Ignác Lamár, kedysi aj naozaj existoval a tvoril akýsi povinný kolorit Bratislavského korza. Oproti idúcim dámam sa zakaždým úctivo pozdravil v troch jazykoch . Dokonca v istej kaviarni na neho čakala každý deň voňavá kávička so zákuskom. Tak aspoň tvrdia pamätníci.

Prejdite sa popod Michalskú bránu tam a späť, nech viete ako chutil kedysi príchod a odchod z nášho hlavného mesta. Naobedujte sa v priľahlých reštauráciách, posilnite sa, nech vládzete chodiť pod dlažbe histórie. Na nábreží Dunaja sídli Slovenská galéria v ktorej môžete obdivovať diela našich a zahraničných umelcov. Večer sa parádne vyobliekajte a vyberte sa všetci do divadla P. O. Hviezdoslava na jedno z divadelných predstavení alebo operu. Naši operní speváci vždy patrili medzi uznávané osobnosti doma i vo svete.

Viacjazyčnosť nášho hlavného mesta znovu ožíva

Chcete vidieť Bratislavu z vrchu? Vyberte sa na zrekonštruovaný Bratislavský hrad a pozrite sa smerom dolu. Pred vami sa otvorí nádherná scenéria červených škridlových striech starého mesta. Ak máte so sebou vaše deti, tie vás isto budú prosiť, aby ste zašli do bratislavskej zoologickej záhrady. Vyhovte im, pretože kde inde môžete vidieť toľko exotiky ako práve tam. Okrem prehliadky živej prírody sa môžete odfotiť spolu s deťmi v nainštalovanom dinoparku. Dinopark alebo Jurský parku z doby, v ktorej vládli obrovské jaštery.

Zámerne sme vám predostreli históriu a kultúru nášho hlavného mesta. A nie tak nadarmo aj Schöner Náciho. Totiž, kedysi sa v Bratislave hovorilo viacerými jazykmi, najmä slovenčinou, maďarčinou a nemčinou. Za socializmu sa táto vymoženosť akoby stiahla do úzadia, no po nežnej revolúcii sa potreby viacjazyčnosti znovu ukázal v plnej svojej nahote.

Vyberte si tú správnu jazykovú školu

Mnohí z nás sa po revolučných zmenách začali zaujímať o návštevu cudziny, avšak v zápätí nás premkla obava ako sa tam dohovoríme, keď naše jazykové znalosti sú vďaka absencii vyučovania cudzích jazykov biedne. Možno okrem ruštiny, no aj tá za veľa nestála, vzhľadom na to, koľko času sme jej venovali. Niečo sme si síce dokázali preložiť, ale len vďaka obstarožnému slovníku, alebo schopnejším kamarátom.

Skrátka a dobre, príliš málo na to, aby sme mohli samostatne fungovať v cudzom svete. Začali sme teda pod tlakom okolia navštevovať rôzne jazykové kurzy španielčiny, francúzštiny, angličtiny ktoré nás síce nadchli v počiatočnej fáze, no ako sme postupovali do ďalších lekcií, učivo sa nabaľovalo a nám došla chuť a vôľa pokračovať. Často sme si kládli otázku kde sa stala chyba. Sme naozaj tak leniví, neschopní alebo sme iba natrafili na tú nesprávnu jazykovku?

Štúdium si môžete naplánovať podľa vašich možností

Aby sme neboli nespravodliví, v každej jazykovke vedeli a vedia učiť, len počet hodín týždenne býva spravidla limitovaný na jednu až dve. Po zvyšok týždňa je štúdium ponechané na samotných študentov a viete ako to dopadne. Väčšina z nich si otvorí učebnicu až v predvečer ďalšej návštevy jazykovej školy. Preto mnohé pokrokové jazykové inštitúcie sa snažia pracovať so svojimi študentmi viackrát do týždňa a aj počas hodiny sa im venujú tak, aby sa čo najviac prinútili čo najviac počúvať, hovoriť a písať. Skrátka, aby neboli zbytočne pasívni.

Záujemca o cudzie jazyky si dnes môže vybrať koľko hodín do týždňa sa chce vzdelávať, pretože čím viac do týždňa bude navštevovať jazykovú školu, tým skôr zvládne prebrať učivo a tým si skráti pobyt v škole. Okrem toho si určí aj čas, pretože nie všetci ľudia môžu navštevovať jazykovku v rovnakú dennú dobu z pochopiteľných dôvodov. A aj v prípade, ak ste, takpovediac cezpoľný, aj vtedy vám jazykové školy dokážu vyhovieť. Prostredníctvom internetu môžete online študovať jazyk aký sa vám páči a ani nemusíte nikam chodiť. Stačí sa vám iba v dohodnutý termín pripojiť na internet, spojiť s lektorom a hotovo. Vaše vysnívané štúdium cudzích jazykov môže začať okamžite.

Znovu sa vráťme k tomu nášmu k Ignácovi Lamárovi. Ak sme spomínali, že kedysi bola Bratislava viacjazyčnou, tak dnes to platí dvojnásobne. Ak chcete aj vy pri návšteve cudziny oslniť domorodcov znalosťou ich reči? Nech sa páči, jazykové kurzy v Bratislave a školy na celom Slovensku majú pre vás svoje dvere otvorené. O to viac to platí v našom “Prešporku” kde nie len nemčina, maďarčina a slovenčina ale aj angličtina, francúzština, španielčina a dokonca aj v hojnom počte severské jazyky znejú našou krásavicou na Dunaji. Stanete sa teda aj vy akýmsi novodobým prešporským štricákom.

You may also like