Ušetrite na vykurovaní správnym spôsobom spaľovania

by spravca

Ak ste práve vo fáze, kedy sa rozhodujete o tom, ktorý spôsob vykurovania bude pre vás a vašu domácnosť najefektívnejší a najekonomickejší, treba zvážiť niekoľko zásadných faktorov. V podstate dva: vstupná investícia do konkrétneho zariadenia, ktoré bude vykurovať a následne náklady, ktoré vynaložíte na prevádzku. Avšak, aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí premýšľajú nad alternatívnymi možnosťami kúrenia a zároveň sa snažia udržať v interiéri teplo, aby v zime neumrzli. Jedným z najvhodnejších riešení je vykurovanie za pomoci tuhých palív, ktoré sú aj dnes mimoriadne obľúbené. Prečo?

Aké sú to tuhé palivá?

Čo sa týka tuhých palív, poznáme uhlie a biomasu. Uhlie je cenovo dostupné, ba dokonca dokáže vyhriať vašu domácnosť za pomerne krátku dobu, avšak zdroj vykurovania akým je biomasa, je omnoho preferovanejší. Totiž, vykurovanie drevom je šetrné nielen k životnému prostrediu, ale i nášmu zdraviu, veď aj to je jeden z dôvodov, prečo počas uplynulých rokov užívanie dreva vzrástlo. Už aj vy premýšľate nad tým, že krbové kachle či krby budú súčasťou aj tej vašej domácnosti?

Cena dreva –nízka či vysoká?

Kachle by mali vykúriť dve až tri miestnosti, čiže v prípade rodinných domov treba počítať aspoň s dvomi exemplármi. Ak si prerátame náklady, za plyn ročne zaplatíme zhruba až 1000 eur, čo je pomerne vysoká suma. Drevo sa dá zakúpiť omnoho lacnejšie, aj keď v tomto prípade treba rátať s priestorom na jeho uskladnenie. Nedá sa presne určiť jeho cena, keďže niektorí si dokážu drevo zohnať zadarmo, prípadne za priateľskú cenu od známosti. Obecne však platí, že drevo z listnatých stromov je až o 50% drahšie! Ak sa chystáte stavať rodinný dom, nezabudnite na zriadenie priestoru, kde budete môcť drevo uskladňovať po celý rok. Veď nikdy neviete, možno sa vám podarí spraviť zásoby aj na dlhšiu dobu, čo by koniec koncov bolo najideálnejšie, no nie?

You may also like